13. İSTANBUL BİENALİ

216

İtalyanca’da ‘her bir diğer yıl’ anlamına gelen ve iki yılda bir yüksek dozda sanatla bizi buluşturan, İKSV’nin düzenlediği 13. İstanbul Bienali bugün kapılarını açtı. Başlığı ‘Anne, ben barbar mıyım?’ olan, Fulya Erdemci’nin kuratörlüğünü üstlendiği ve bu yıla özel olarak ücretsiz gezebileceğiniz bienalde farklı ülkelerden 88 sanatçı ve sanatçı gruplarının eserleri Tophane’deki Antrepo No.3, Karaköy’deki Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, İstiklal Caddesi üzerindeki ARTER ve SALT Beyoğlu ile İMÇ 5.Blok’taki 5533’te, 20 Ekim’e kadar sergilenecek.

Başlığının ilhamını Lale Müldür’ün kitabından alan 13. İstanbul Bienali, politik bir forum olarak kurumsal alan fikrine odaklanıyor. Sanat aracılığıyla kamusallık kavramına farklı bir açıdan bakma fırsatı sunan bienalin başlığındaki kilit sözcük ‘barbar’ eski Yunanca’da ‘vatandaşın zıddı’ anlamına geliyor. Uygarlık dışı ve dışlanan kavramları arasındaki ince çizgide gidip gelen barbarlığın, uygarlık ile çelişkisine ve geçirdiğimiz yazın en sıcak günlerinin sebebi kentsel dönüşüm, kentsel politikalar ve yaşama kültürü ile ilişkisine farklı bir perspektiften bakmak için bienal mekanlarına mutlaka uğrayın ve farkındalık seviyenizi yükseltecek sanat dozunuzu alın.

13. İSTANBUL BİENALİ” üzerine 1 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>